ვაშლის ძმარი ,,ასორტი”
წარმოგიდგენთ კომპანია ესკო ესის მწვანე ინჟინერინიის ცენტრის სადემონსტრაციო საწარმო ბაზაზე, გარემოზე თითქმის ნულოვანი ზემოქედებით დამზადებულ ვაშლის ძმარს ,,ასორტს’’. საბაზისო ნედლეულის სახით გამოყენებულია საქართველოში, გორის მუნიციპალიტეტში, ორგანული წესით მოპოვებული სხვადასხვა ჯიშის ვაშლის ნაყოფის წვენი. 2020 წლის მოსავლი (შეგროვილია მოსახლეობის საკარმიდამო უწამლი ნაკვეთებიდან და ბაღებიდან).
ცივი მექანიკური გამოწურვის შედეგად მიღებული წვენი გლუკოზას სასურველი რაოდენობის მიღწევისათვის დაკორექტირებულია “მოდერნას” სახელწოდებით ცნობილი ტრადიციული იტალიური მეთოდოლოგიით. ძმრის ფერმეტაცია-დავარგება წარმოებულია ამერიკული მუხის ჩიფსების და კავკასის მაღალმთიან სოფელ ჩანადირთკარში ორგანული წესით კულტივირებული ბოსტნის რეჰანის (Ocimum basilicum), ინფუზირებით 2020-2021 წლების განმავლობაში. ძმარ-მჟავას შემადგნლობა წარმოდგენილ პროდუქტში შეადგენს 6%-ს.

Apple Vinegar ,,Assort’
We present the apple vinegar ,,Assort’’. The product is made at the basis of the Esco-S Green Engineerng Demonstration Enterprise , https://www.facebook.com/escosbazaleti, With almost zero impact on the environment.
The first-hand raw material for the product consists of different apple-type fruit juice, obtained through organic means in the municipality of Gori, Georgia. Harvest of 2020. The fruits were collected from local inhabitants’ chemical-free household areas and gardens. To reach the desired level of glucose content in the juice, obtained through cold mechanical pressing, the juice has been amended according to the famous Italian methodology called “Modena’’.
Aging and fermentation of the vinegar have been undergone during 2020-2021, by infusing American oak chips and garden basil cultivated in accordance with organic rules, (Ocimum basilicum), in a high-mountainous village of the Caucasus –Chanadirtkari . The content of the acetic acid in ,,Assort’’ vinegar is 6%.