ვაშლის ძმარი ,,გალა"
წარმოგიდგენთ კომპანია ესკო-ესის მწვანე ინჟნერინგის ცენტრის სადემონსტრაციო საწარმო ბაზაზე, გარემოზე თითქმის ნულოვანი ზემოქედებით დამზადებულ ვაშლის ძმარს ,,გალა’’. საბაზისო ნედლეულის სახით გამოყენებულია საქართველოში გორის მუნიციპალიტეტში ორგანული წესით მოპოვებული კეხურას და გალას ჯიშის ვაშლის ნაყოფის წვენი. 2018 წლის მოსავლი. (შეგროვილია მოსახლეობის საკარმიდამო უწამლი ნაკვეთებიდან და ბაღებიდან).
ცივი მექანიკური გამოწურვის შედეგად მიღებული წვენი გლუკოზას სასურველი რაოდენობის მიღწევისათვის დაკორექტირებულია “მოდერნას” სახელწოდებით ცნობილი ტრადიციული იტალიური მეთოდოლოგიით. ძმრის ფერმეტაცია-დავარგება წარმოებულია ამერიკული მუხის ნაფოტებისა და კავკასიის მაღალმთიან სოფელ ჩანადირთკარში ორგანული წესით კულტივირებული ბოსტნის რეჰანის (Ocimum basilicum), ინფუზირებით 2018-2021 წლების განმავლობაში. ძმარ-მჟავას შემადგნლობა წარმოდგენილ პროდუქტში შეადგენს 6% -ს.

Apple Vinegar ,,Gala’’
We present the apple vinegar ,,Gala’’. The product is made at the basis of the Esco-S Green Engineering Demonstration Enterprise, https://www.facebook.com/escosbazaleti, With almost zero impact on the environment.
The basic raw material for the product consists of Kekhuura and Gala apple juice, obtained through organic means in the municipality of Gori, Georgia. Harvest of 2018. The fruits were collected from local inhabitants’ chemical-free household areas and gardens. To reach the desired level of glucose content in the juice, obtained through cold mechanical pressing, the juice has been amended according to the famous Italian methodology called, Modena.’’
Aging and fermentation of the vinegar have been undergone during 2018-2021, by infusing American oak chips and garden basil cultivated in accordance with organic rules, (Ocimum basilicum), in a high-mountainous village Chanadirtkari in Georgia, Caucasus. The content of the acetic acid in “Gala’’ vinegar is 6%.