აღსანიშნავია, რომ „ენერგოეფექტიანობის კანონი“ საწარმოების მიმართ აყენებს მოთხოვნას, რომლითაც პირველი კლასის საწარმოებს 2023 წლიდან აუცილებელი ენერგოაუდიტის განხორციელების ვალდებულება ეკისრებათ.
კომპანია ესკო-ესს დიდი სურვილი გააჩნია, გახდეს მოწინავე ამ მიმართულებით. სწორედ ამ მიზნით, იქნა მიღებული მწვანე ინჟინერინგის ცენტრის მშენებლობა გადაწყვეტილება, რომელიც თავის მხრივ, მოიცავს სადემონსტრაციო 0 -ოვანი ემისიის საწარმოების მშენებლობას. ეს არის ჰიბრიდული ენერგომოხმარების (მზე, ბიომასა ,გაზი , დენი, თბური ტუმბო) ენერგოცენტალის მოწყობა, რომელიც ეფექტური საუბნო გამათბობელი სისტემების ორგანიზების შესაძლებლობას იძლევა. ეს ინოვაციაა საქართველოსთვის და მნიშვნელოვან გამოწვევას წარმოადგენს. ინოვაციაა ისიც, რომ ქსელში ჩართულია ქართული სიდრის და დისცილატის სადემონსტრაციო საწარმოები რომელიც 0-ოვანი ემისიებისაა. ისინი განთავსებულია მინიმანული ენერგომოხმარების ტკეპნილი მიწის ტექნოლოგიებით აშენებულ რეგისტრირებულ მწვანე შენობაში. ასეთ მიდგომა საწინდარია იმისა, რომ ქართული ინდუსტრიის წარმომადგენლებს შესაძლებლობა მიეცეთ, მოახდინონ „ მწვანე ინჟინერინგის ცენტრი“-ს საინჟინრო გუნდის ინოვაციური მიდგომების რეპლიკაცია საკუთარ საწარმოებში. ხაზგასასმელია, ისიც რომ საწარმოო პროცესების მართვაში ჩაერთო ფრანგი სპეციალისტი ბატონი ვინსენტ ჯულიენი. ვისენტი ღვინის ტექნოლოგია და საქართველოში ვაშლის და მსხლის სიდრის ნულოვანი ემისიების საწარმოს პილოტირებას უხელძღვანელებს. უკვე შესყიდულია პილოტირებისთვის საჭირო დანადგარები. პირველი 10 ტონა ხილი გადამუშავდა და ფერემენტაციის პროცესშია. ჩვენ ქართული სიდრის საწარმო პროცესების პილოტირებას თანმიმდევრულად მივყვებით, გვაქვს წარმატების რამოდენიმე ინდიკატორი, რომლესაც დავეყდნობით:
• ორგანული პროდუქციის შექმნა ტყის არამერქნული პროდუქტებისან (პანტა მსხალი,ველური ვაშლი)
• პროდუქციის წარმოება მაღალი ალტიტუდის ნიშნულზე 1000 მეტრი ჟანგბადით გამდიდრებულ არეალში
• ნულოვანი ემისისი საწარმო პროცესების წარმართვა ,
ვფიქრობთ, ამ სამი კომპონენტის ტანდემი საინტერესოს გახდის ქართული სიდრის, როგორც ბრენდის იდენტობას.
2021 წლის მარტის თვიდან ესკო-ესის გუნდს შემოუერთდდება გერმანელი ბიოქიმიკოსი ჰანს ალბეხტ ჰოფმანი, რომელიც ხილის წვენების და მაღლხარისხოვანი ხილის სპირტების ბიოქიმიური პროცესების წარმართვას ჩაუდგება სათავეში. ეს კომპანიას ბაზარზე მაღალკვალიფიციური კონსალტინგური კომპანიის სტატუსით გამოსვლის შესაძლებლობას მისცემს, რომელიც სხვადასხვა ინდუსტრიას მაღალკვალიფიციურ მოსახურეობას გაუწევს.

From 2023, first-class enterprises will be legally obliged to carry out mandatory energy audits under the law on, Energy Efficiency’’.
Esco-S envisages becoming a leader in the energy audit field, for this, the decision on construction of Green Engineering Center with two demonstration zero-emission enterprises was made. This implies, Operating a hybrid ( Solar, Biomass, natural air, Electricity, Thermal pump) energy consumption energy central, that enables the functioning of effective district heating systems. The innovation can be seen in the concept of the centre, as it also involves two demonstration zero-emission enterprises for the production of Georgian Cider and distillation. Both enterprises are settled in registered green buildings with minimal energy consumption built according to soil compaction technologies. The idea of the centre could give rise to the replication of innovative approaches generated by the Green engineering centre team by Georgian industry representatives in their enterprises. It should be mentioned, Recently, that French expert Mr Vincent Julien has been involved in the production processes management. Mr Julien who is a wine technologist will be leading the piloting of the Apple and Peer cider zero-emission enterprise. The machines for piloting are already purchased, the first 10 tons of fruit are in the fermentation process. We are going to take consistent steps in Georgian cider production, carefully checking on the indicators of success:
We believe, that synergy of these three components will gain a unique sense of Georgian cider brand identity. From March 2021, German Biochemist, Hans Albrecht Hoffman will join the Esco-S team to be in charge of managing biochemical processes during fruit juice and high-quality fruit spirit production. This would be a solid advancement for Eco-S to position itself as a highly competent consulting company providing consulting services to different industries.