ენერგოეფექტური ტექნოლოგიების იდეათონი– მწვანე ინჟნერინგის ცენტრის და სენის ერთობლივი თანამშრომლობით “ენერგოეფექტიანობისა და განახლებადი ენერგიის ტექნოლოგიების კომუნიკაციისა და ცნობიერების ამაღლების კამპანია სოფლად” ფარგლებში, UNDP-ის დაკვეთით დაიგეგმა.
იდეათონი განკუთვნილი იყო იმ ახალგაზრდებისთვის, ვისაც აინტერესებთ ენერგოეფექტური ტექნოლოგიებით და განახლებადი ენერგიის საკითხები. იდეათონში მონაწილეობა მიიღო სულ 30 ახალგაზრდა 8 მუნიციპალიტეტიდან.
ეს იყო მოკლე ინტენსიური ვორკშოპის სტილის შეხვედრა, რომლის ფარგლებშიც მონაწილეებს შესაძლებლობა მიეცათ ემუშავათ არსებული გარემოს დაცვითი პრობლემების იდენტიფიცირებაზე და შეეცადნენ ეპოვათ ამ პრობლემების გადაჭრის გზები. მონაწილეებმა იმუშავეს გუნდებში და გამოიყენეს აზროვნების დიზაინის მეთოდოლოგია, რათა თანამშრომლობითი გზით განეხორციელებინათ იდეების ფორმირება.
ეს ყველაფერი 2022 წლის 26-29 აპრილს ბულაჩაურის მწვანე ცენტრსა და ბაზალეთის მწვანე ინჟინერინგის ცენტრში შედგა.
მონაწილეებს შესაძლებლობა მიეცათ, მოესმინათ მწვანე ინჟინერინგის ცენტრის ხელმძღვანელის ზაალ ხელაძის საჯარო გამოსვლისთვის, რომლის ფარგლებში მოისმინეს რამოდენიმე თემატური სესია. ფუნდამენტალურ მწვანე საკითხებზე:
სესიების პარალელურად, მონაწილეები ესტუმრნენ ბაზალეთის მწვანე ტექნოლოგიურ ცენტრის და დარგის ექსპერტ-პროფესორ გვანვცა ხელაძის მეგზურობით მონაწილეები გაეცნენ ენერგოეფექტურ ტექნოლოგიებს და მათი მუშაობის პრინციპებს ყოფა-ცხოვრებასა და ინდუსტრიაში.
ახალგაზრდებმა დაათვალიერეს მწვანე პრინციპებზე მომუშავე ბიზნესები, კომპანია ესკო-ესის ხილის გადამუშავების საწარმოო, მწვანე ჰორეკას სექტორის სადემონსტრაციო მაგალითი ბაზალეთის ტბის მიმდებარედ და ენერგოეფექტიანი გათბობის სისტემების ტექნოლოგიების მშენებარე საწარმო, რომლებიც მწვანე ინჟინერინგის ცენტრის მენეჯმენტის ქვეშა.
მონაწილეებმა მწვანე ინჟინერინგის ცენტრის თანამშრომელთა ფასილიტაციითა და მენტორობით მწვანე გამოწვევების იდენტიფიცრება მოახდინეს, რის საფუძველზეც დაიწყეს ფიქრი მათი გუნდური გადაწყვეტის შესაძლებლობებზე.

IDEATHON on Energy-Efficient Technologies
IDEATHON on Energy-Efficient Technologies -Was organized by the mutual cooperation of The Green Engineering Center and CENN. The event was held in the framewors of the program ,,Awareness and Communication Raising Campaign on Energy-Efficient and Renewable Energy Technologies in Rural Territories’’ Supported by UNDP.
The Ideathon  was designed for the young people interested in the fields of Energy-effieicent thecnologies and renewable energies. In total 30 young people from 8 municipalites of Georgia took part in the event. Which was short, albeit intensive workshop type meeting, during which the participants had opportunity to identify existing environmental problems and find solutions to those issues defined. Young participants worked in groups and used Design-Thinking methodology, in order to form the ideas in cooperation with each other.
The above mentioned activities took part during April 26-29, 2022, on the premises of Bulachauri Green Center and Bazaleti Green Engineering Center. The participants were able to listen to the speech of Mr. Zaal Kheladze, The director of Green Engineering Center, In his speech Mr. Kheladze delivered several thematic sessions on the fundaments of Green issues:
In parallel to the sessions, The participants visited Bazaleti Green Technological Center and were introduced with the energy-efficient thecnologies and their operational abilities in every-day life and in the industry with the guidance of Expert-Proffessor Gvantsa Kheladze.
The Young people explored the business under the management of Esco-S, and which are being  operating based on the green principals, in particular Fruit processing factory, Demonstration venue of Green Horeca sector alongside of Bazaleti Lake and The factory of Energy-efficient heating systems which is  under construction.
The participants identified Green challenges with the mentorship and facilitation of Bazaleti Green Engineering Center representatives, according to which they started thinking about finding team based solutions.